Bu bir reklamdır...
Cuma, Haziran 14, 2024
Bu bir reklamdır...

Meram’da 2023’ün gözde mekanı Kızlar Kayası oldu

En Çok Okunanlar

Meram Dere Mahallesi’nde bulunan Kızlar Kayası, şehrin turizmine 2023 yılı Temmuz ayında kazandırıldı. Ziyaretçilerine, Kapadokya’ya gitmeden aynı havayı yaşatan ve muhteşem bir görsel şölen sunan Kızlar Kayası, yerli ve yabancı turistlerden büyük beğeni topladı.

Meram Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların ardından yeni çehresiyle Kızlar Kayası’nı on binlerce kişi gezdi.

Konya’nın Kapadokyası Kızlar Kayası’nda gerçekleştirilen çevre düzenlemesinin kendileri için özel bir öneme sahip olduğunu ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, “Meram Bağı ile başlayarak Meram Millet Bahçesi’ne kadar uzanan 1,5 kilometre çap aralığındaki tarih, turizm ve kültür rotası bizim gönlümüzde tüm bu yatırımlarımız içerisinde apayrı bir yere sahip.

Kızlar Kayası Çevre Düzenlemesi’nin de bulunduğu rotada yer alan Meram Bağı, Lavanta Bahçesi, Kızlar Kayası, Meram Köprüsü, Tavusbaba, Aydın Çavuş, 80 Binde Devr-i Alem Parkı ve Meram Millet Bahçesi, Vadi-i Meram’ı adeta inci gerdanlık gibi süsledi.

Kızlar Kayası Çevre Düzenlemesi başlı başına Meram ruhunu yeniden canlandırması bakımından çok değerli bir proje ama değerini bu inci gerdanlığın bir parçası olmakla da alıyor” dedi.

Kızlar Kayası’nda gerçekleştirilen çevre düzenlemesi hakkında da bilgi veren Başkan Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Meram’ın bu yeni cazibe merkezi ve Dere Mahallemizin güzelliğine güzellik katacak çalışmalar 24 bin metrekarelik bir alanın 10 bin metrekaresinde projelendirildi. Alanın en dikkat çekici bölümü çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmaları oldu.

Merdivenlerle adeta bir seyir terası oluşturuldu. Güneşin doğuşundan batışına, gece ışıltısından gündüz görüntüsüne kadar her yönüyle masal kitabından çıkmış bir görüntü ve hüviyet kazandırıldı. Destansı güzelliğe sahip Dere Mahallemiz, yeni bir güzelliğe daha kavuştu. Bu doğal yapılar, pek çok efsane ve hikayeye konu olmuştur.

Ama asıl bundan sonra burayı ziyaret eden her insan kendi hikayesini kendi destanını yazacak demiştik. İnsanlarımızın kendi hikayelerini yazmaya başladığını görmüş olmaktan mutluluk duyuyorum.”

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

Konyaspor, Galatasaray’a kaybetti ama Süper Lig’de kaldı

Konyaspor, evinde Galatasaray'a 3-1 yenilmesine rağmen, kümede kaldı.

Daha fazla haber