Bu bir reklamdır...
Pazar, Haziran 16, 2024
Bu bir reklamdır...

“Mevlana’nın ruhu, fikirleri, düşünceleri ve sözleriyle hala aramızda”

En Çok Okunanlar

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Hazreti Mevlana’nın 750. Şeb-i Arus Gecesi ve Vuslat Yıldönümü etkinlikleri ile ilgili yayımladığı mesajında ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Rabbine vuslatının 750. Yıldönümünde Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretlerini bir kez daha rahmet ve şükranla yadediyorum.

Bir insan düşünün ki, ahirete irtihalinden 750 sene sonrasında bile fikirleriyle insanlığa ışık saçsın, düşünceleriyle onların yolunu aydınlatsın. Bir insan düşünün ki, yazdığı eser yüzyıllar sonrasında bile insanlığa rehber olsun. Bir insan düşünün ki, zaman geçtikçe dünya onun öğretilerine daha fazla ihtiyaç duysun, daha fazla anlamaya çalışsın, hasretle arasın ve özlemle ansın.

İşte böyle bir insana ev sahipliği yapmak bu şehre nasip oldu. Bununla ne kadar övünsek azdır. Bu övünçte benim ilçem Meram’ın da büyük katkısının olduğunu bilmek ve Hazret-i Pir’in hayatının önemli bir kısmını geçirdiği, tefekkür için yolunu arşınladığı, inziva için tercih ettiği, zikir, fikir, dua ve sohbet meclisleri kurduğu, Mesnevi’nin bir bölümünü yazdığı Meram’a hizmet etmek benim için onurdur.

Rabb’ine kavuşmayı bir vuslat olarak gören, Rabb’ine kavuştuğu geceyi bir düğün gecesi olarak bilen Hazreti Pir’in 750 sene önce sevgi, hoşgörü ve merhamet diyerek çaldığı maya, bu şehirde hala dipdiri yaşamaya devam etmektedir. Dünya, bu kavramlara her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyarken biz bugün hala birlik, beraberlik kardeşlik içinde yaşıyorsak onun çaldığı bu maya sayesindedir.

Bu vesile ile büyük mütefekkir, alim, abid, aşk ve gönül insanı Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretlerini, talebelerini ve dostlarını bir kez daha rahmetle anıyor, bu topraklara ve bu gönüller şehrine yaptıkları hizmetlerden dolayı şükran ve minnetle yad ediyorum. Cenab-ı Hak bizleri onlarla cennetinde kavuştursun.”

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

Konyaspor, Galatasaray’a kaybetti ama Süper Lig’de kaldı

Konyaspor, evinde Galatasaray'a 3-1 yenilmesine rağmen, kümede kaldı.

Daha fazla haber