Bu bir reklamdır...
Perşembe, Mayıs 23, 2024
Bu bir reklamdır...

Konya’da Şivlilik Çocuk Bayramı devam ediyor

En Çok Okunanlar

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi Konya’nın kadim geleneği olan Şivlilik geleneğini hem yeni nesillere hem de tüm Türkiye’ye tanıtmaya devam ediyor. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Şivlilik Çocuk Bayramı’nı Konya protokolü de gezerek çocukların ve ailelerinin yaşadığı mutluluğa ortak oldu.

10 Ocak Çarşamba günü başlayan ve yoğun ilgiyle devam eden Şivlilik Çocuk Bayramı 14 Ocak Pazar günü sona erecek.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Şivlilik Çocuk Bayramı’nın tüm çocukların mutluluğuna aracı olduğunu söyledi. Başkan Pekyatırmacı sözlerini şu şekilde sürdürdü; ” Bundan sonra her Şivlilik’te biz çocuklarımızla, ailelerimizle birlikte bu güzel günü, mutlu günü inşallah hep birlikte kutlayacağız.

Çocuklarımız Kongre Merkezinde 5 gün boyunca hem üç aylarımızın başlangıcını, milli manevi değerlerimizi bu güzellikleri yaşayacaklar hem de burada farklı atölyelerde, animasyonlarda gösterilerle aileleriyle birlikte buluşmuş olacaklar. Kendi alanında tek olan, çocukların mutluluğu için tüm detayların düşünüldüğü organizasyon 11.00-23.00 saatleri arasında misafirlerini ağırlıyor.

5 gün boyunca devam edecek olan festival programının öğle kuşağında çocukların sevdiği çizgi film animasyon karakterlerinin müzikalleri yer alırken öğleden sonra ise ebeveynlere yönelik alanında uzman yazarlar tarafından çocuk gelişimi ve çocukların başarısına yönelik konferanslar veriliyor.

Yine etkinlik alanımızda çocuklarımız için hediyelerimizi de burada vermiş olacağız. Tüm çocuklarımızı çok seviyoruz. Bu güzel geleneğimizi, Konyamızda birlikte yaşattığımız için çok mutluyuz.”

İslam Alemi olarak 3 aylara kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Çocuklarımızın zihninde bunun güzel bir hatıra olarak kalması için şivlilik programları icra ediyoruz. Burada temel amacımız kadim kültürümüzü çocuklarımıza aktarmak ve onların da çocuklarına aktarması için bugünden zihinlerinde güzel hatıralar bırakmak. Çünkü bu günler bizim için önemli.

3 ayların özellikle Filistin’deki kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını, oradaki çocukların da 3 ayları ve diğer mübarek günleri, her gününü bir bayram havasında geçirmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Tüm İslam Aleminin duası bu gece ve bu aylar boyunca tüm dünyadaki mağdur ve mazlum insanlar için olacaktır.

Selçuklu Belediyemizde bunun birlikte artık geleneksel hale gelen bu Şivlilik Bayramında çocuklar için birçok etkinlik, hediyeler ve aileler için de onlarca konferans ve söyleşi var. İnşallah pazar akşamına kadar Konya’dan herkesi şivlilik bayramınıza Selçuklu Kongre Merkezine davet ediyorum” şeklinde konuştu.

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

DOSD Meram’da Konya Yarı Maratonu hazırlığı

DOSD Meram’ın özel çocukları 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Konya Yarı Maratonuna yoğun bir tempoda hazırlanıyor.

Daha fazla haber