Bu bir reklamdır...
Pazar, Haziran 16, 2024
Bu bir reklamdır...

Tatar: Gazze’de yaşananlar garantörlüğün önemini gösteriyor

En Çok Okunanlar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Konya’da bir dizi temaslarda bulundu.

7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları açılışı ve Selçuk Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Tatar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı da ziyaret etti.

7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları açılışı

Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde yer alan 7. Konya Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşmaları’nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni yüzyılında daha da güçlenmesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de bölgesinde güçlü bir Türk devleti olarak yer almaya devam edeceğini, konumunu daha da güçlendireceğine vurgu yaptı.

Konya’da, bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile her alanda KKTC’yi geliştirmek için çalışmaktan dolayı büyük bahtiyarlık içinde olduklarını söyledi.

KKTC’nin bağımsız bir Türk devleti olarak gelişimini sürdürdüğüne işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs davasının da Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte sürdürüldüğünü kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin desteğiyle destan yazdığını ve devletini kurduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Gazze’de yaşananlara bakıldığında, garantörlüğün ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Adada barışın ve huzurun devamı için iki devletli çözüm ve garantörlüğün devamının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin ana yurdu Konya’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Kıbrıs’ta, federal temelde değil, iki devlet temelinde bir anlaşmanın bulunabileceğini savundukları yeni siyaseti sürdürdüklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, iki devletin iş birliğine dayalı çözümü, Türkiye Cumhuriyeti’nin de caydırıcı bir güç olarak garantörlüğümün devamını istediklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar’a, Konya Selçuk Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a, Konya Selçuk Üniversitesi’nde fahri doktora unvanı takdim edildi.

Selçuk Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada “Güncel Sorunlar Işığında Kıbrıs ve Geleceği” konulu ilk dersi de verdi.

Ders öncesinde, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 40 yıllık tarihini anlatan video gösterimi de yapıldı.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Tatar’a akademik yıl açılışına katılımından dolayı teşekkür etti, KKTC’nin 40. yılını kutladı.

Kıbrıs’ın Türkiye için güvenlik açısından önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC devletinin Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte gelişimini sürdürdüğünü işaret etti.

Kıbrıs tarihini öğrenci ve katılımcılara anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türk halkının Osmanlı devletinin hakimiyetimden başlayarak bu topraklarda var olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Tatar, adanın İngiltere’ye kiralanmasının ardından Kıbrıs Türk halkının en acı günlerinin başladığını ifade ederek, Kıbrıs’ın İngiltere tarafından ilhak edildiği yıllarda yaşananları anlattı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir çok hükümdarlığın gelip geçtiğini ancak hiçbir zaman Rum Yunan hükümdarlığının yaşanmadığını ifade ederek, “büyük Yunanistan” hayaliyle Kıbrıs Adası’nı ele geçirmek için Türk halkına karşı haksızlıklar, saldırılar yapıldığını, İngiltere ile iş birliği yapıldığını anlattı.

İngiltere’nin adada Kıbrıs Türk halkına karşı haksızlık yaptığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve sonrasında yaşanan saldırı ve katliamları anlattı.

Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yıllarında acı dolu günler geçirdiğini, garantör ülke İngiltere ile Birleşmiş Milletlerin de bunu izlediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu acıya tek taraflı müdahale hakkıyla son verdiğini ve 1974 Barış Harekâtıyla Kıbrıs Türk halkını bağımsızlık özgürlük ve devletine kavuşturduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, bugün Gazze’de de benzeri olayların yaşandığını ancak kimsenin kimse için savaşa girmediğini belirterek, garantörlüğün önemine vurgu yaptı.

Kıbrıs Barış Harekâtının başarıya ulaşmasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının 40 yıl önce devletini ilan ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta çok uzun yıllar federal zeminde bir anlaşma için müzakereler sürdürüldüğünü, ancak Türklerle hiç bir şeyi paylaşmak istemeyen Rumların Annan Planı’na da “hayır” dediğini belirtti.

Kıbrıs Türk halkının halen bu sürece sürüklenmeye çalışıldığını işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, 60 yıldır çözüm bulunamayan Kıbrıs sorununun içinde en büyük zararı Kıbrıs Türk halkının gördüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tüm Kıbrıs’ın devletiymiş gibi, tüm Kıbrıs’ı temsil ediyormuş gibi Avrupa Birliği’ne alındığını işaret etti ve Kıbrıs Türk halkına karşı adaletsizlik ve haksızlık yaptığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının işte bu haksızlıklara karşı mücadele verdiğini ve devletini kurduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Mavi Vatan’da, Doğu Akdeniz’de güçlü bir devlet olarak yerini aldığını işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa bunun; iki devletin iş birliğine dayalı egemenlik temelinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ile Türk askerinin ilelebet adada kalmaya devam edeceği bir antlaşma olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, fahri doktoraya da teşekkür ederek, her yerde KKTC yanında Türkiye Cumhuriyeti’nin milli değerleri için de mücadele etmeye devam edeceğine vurgu yaptı.

Başkan Altay’a ziyaret

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti.

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina’da gerçekleşen ziyarette, Konya’da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Konya’yı çok beğendiğini belirterek, Başkan Altay’a çalışmalarında başarılar diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı, çeşitli programlar vesilesiyle Konya’da ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirterek, ziyaretleri dolayısıyla teşekkür etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Büyükşehir Taş Bina’da bulunan Konya Dijital Tanıtım Merkezi’ni de gezerek Başkan Altay’dan bilgi aldı.

- Advertisement -spot_img

Son Haberler

Konyaspor, Galatasaray’a kaybetti ama Süper Lig’de kaldı

Konyaspor, evinde Galatasaray'a 3-1 yenilmesine rağmen, kümede kaldı.

Daha fazla haber